1. Türkiye Tiyatro Buluşması


Ağustos 2007

Ürkmez

Türkiye Tiyatro Buluşmalarının ilki olarak Ürkmez sahilinde gerçekleşen festival, aynı zamanda biçim olarak da bir ilk olma özelliği taşıyordu. Bugüne kadar olan festivallere de bir biçim öneriyordu. Herkesin birbirini izlediği, birbiri hakkında fikir sahibi olduğu uzun geceler boyunca tartıştığı bir biçim.

17 Tiyatro topluluğunun katıldığı 1. Türkiye Tiyatro Buluşmasına 24 sanatçı atölye ve söyleşi sunumları için katılım sağlamıştı. İlk buluşmada çadırlarda 80 kişi kalmış, etkinliklere katılım 150 kişi ortalamasında olmuştu.

Hiç bir belediyenin ve sponsorun desteğinin olmadığı buluşma, Yenikapı Tiyatrosu için oldukça zorlu geçecek, bundan sonraki buluşmalarla ilgili yeni bir yöntem arayışına itecekti.

Tiyatroların birliği fikri ilk kez buluşmada ortaya çıktı. Buluşma esnasında konuşulan yerelden genele yayılan bir örgütlenme biçimi ve yatay bir örgütlenme modeliydi. Bunun için yapılan isim tartışmalarda bölgeler üstüne birlik kurma ve sonrasında birleşme tartışıldı. Ege Tiyatrolar Birliği ismi ilk olarak telaffuz ediliyor ve sonrasında Türkiye Tiyatrolar Birliği’ne erişilecek süreç başlıyordu. Tiyatrolar Birliği tartışmaları olarak da adlandırılabilecek ilk buluşma da 8 söyleşi hayata geçti.

Buluşmanın son günü yaşadığımız toprakların dört bir yanından insanlar brilik fikrine ikna olmuş ve bu anlamda çalışmalara başlamak üzere kentlerine dönmüşlerdi. Türkiye’nin tiyatro tarihine önemli notlar düşecek ve değişim rüzgarı estirecek buluşmalar 2007’de İzmir’in sahilinde doğmaya başlamıştı.

1. Türkiye Tiyatro Buluşmasına; Mehmet Esatoğlu, Özgür Başkaya, Hamit Demir gibi isimlerin yanı sıra onlarca genç tiyatro üreticisi katıldı.

1. Türkiye Tiyatro Buluşmasında; sokakta sahnelenen 7 oyun izleyiciyle buluştu.

Buluşmanın geceleri sahilde birlikte söylenen şarkılar ve danslarla sonlanıyordu.

Sadece tiyatro değil hayata dair ne varsa, vardı buluşmada. Dans edemediğimiz, çocukluğumuzu yaşayamadığımız devrim bizim değildir dedik birlikte.