Warning: fread() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6030

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6033
2010 | 13. Türkiye Tiyatro Buluşması

4. Türkiye Tiyatro Buluşması


Ağustos 2010

Seferihisar

4. Türkiye Tiyatro Buluşması geçmiş deneyimlerinde etkisiyle, buluşmaları farklı bir noktaya taşımış oldu. Seferihisar Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşen buluşmaya, çadırlarla 200’ü aşkın insan katılırken, kentteki oyun izleme sayısı binlerle ifade ediliyordu.

Buluşmaya, Çağan Irmak, Erhan Gökgücü, Aslı Öngören, Aslı İçözü ve 24 tane usta sanatçı katıldı. Biribirinden önemli etkinliklerin yer aldığı buluşma, git gide Türkiye’nin gündemine oturuyor ve başkaca festivalleri etkiliyor etkilemekle kalmıyor, içeriğinin değişmesinde rol oynuyordu. Birbirini sevsin ya da sevmesin herkesin katıldığı özgür bir tartışma ortamı ve ustalarla, oyuncu adaylarını buluşturan birbirleriyle çay içebilecekleri anları yaratan özelliğiyle önemli bir noktaya ulaşıyordu.

Herkes oradaydı, değişim başlıyordu !

4. Türkiye Tiyatro Buluşmasında, 1000’i aşkın seyirci bir transkadının ezberlerini bozmasını keyifle izledi. Esmeray ilk kez buluşma seyircisiyle karşılaşmasını; “Unutulmaz” diye nitelendirdi. Yenikapı Tiyatrosu’nun “İsyan” oyununu izleyen Çağan Irmak, oyun sonrasında; “Uzun zamandır izlediğin en enerjik ve Shakespeare’yen oyundu” dedi.

Gerçekleşen atölyelere 150’ye yakın oyuncu ve oyuncu adayı katıldığı 4. Türkiye Tiyatro Buluşmasında, katılımcılar her gece kamp alanında toplanılarak o günün değerlendirilmesi, oyunların ve atölyelerin eleştirilerini yaptı. Kimi zaman gergin geçen gece toplantıları oldukça verimliydi.

4. Türkiye Tiyatro Buluşması aralıksız sürüyordu. Gece yapılan tartışmalardan sonra neredeyse kimse uyumuyor, dans ve şarkılar sabaha kadar sürüyordu.

Buluşması boyunca, bir televizyon kanalı ile yapılan anlaşma ile katılan sanatçılar, televizyona konuk oluyordu. Esmeray’ın katılacağı program cinsel kimliği yüzünden iptal edilince, buluşma komitesi yayınları kesme ve kanalı protesto etme kararı aldı.