Warning: fread() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6030

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6033
2011 | 13. Türkiye Tiyatro Buluşması

5. Türkiye Tiyatro Buluşması


Ağustos 2011

Dikili

Türkiye Tiyatro Buluşmaları her geçen yıl gelişmeye ve genişlemeye devam ediyor. Herkesin her şeyi konuştuğu buluşmalarda, birbiriyle hiç konuşmayalar bile tartışabiliyordu. 5. Türkiye Tiyatro Buluşması ilk kez açılış bildirgesi yayınlanan ve ödül verilen buluşma oldu.

4 gün süren şölen süresince Oyunculuk, sinema, öğretmenlere yaratıcı drama, vücut Oyunculuğu atölyeleri yapıldı. Tiyatro üzerine düzenlenen söyleşilerde ‘Çocuk Tiyatrosunun dünü bugünü’, ‘Sokak, estetik ve eleştiri’, ‘Tiyatro hayattır, kadına şiddete ve cinsiyetçiliğe karşıdır’, ‘Yerel yönetimler ve tiyatroyla ilişkileri’, ‘Tiyatro hayattır, özgürlüğünü arar’, ‘Tiyatro seyirci ilişkisi’, ‘Tiyatro hayattır, doğanın ve insanın yanındadır’, ‘Tiyatro hayattır, barışın ve kardeşliğin yanındadır’ konuları konuşuldu.

Yapılan Atölyeler Yönetmen Erhan Gökgücü, Mesut Kara, Zafer Gecegörür ve Irak’lı vücut Oyuncusu Anas Abdul Al-Samad tarafından gerçekleştirildi. Ulu köşkte yapılan söyleşilerde ise Türkiye Tiyatrolar Birliği Dönem Sözcüsü, Yönetmen Orçun Masatçı, Sinema Oyuncusu Turgay Tanülkü, Nejat Birecik, Orhan Aydın, Tiyatro Simurg’dan Oyuncu ve Oyun Yazarı Mehmet Esatoğlu, yazar Yönetmen Haluk Işık, Yönetmen yazar Erhan Gökgücü, Oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu, Nilüfer Belediyesi Seçkin Kaymaz, Mehmet Esatoğlu, Oyuncu Uğur Baran, Nazlı Masatçı Özlem Öztürk, Esmeray, Ömer Şahinbaş, Aydın Orak, Ahmet Tuncay Karaçorlu ve yazar Temel Demirer katıldılar. Hülya Deniz Ünal, Aslıhan Tüyoğlu, Gültekin Emre, Halim Yazıcı, Namık Kuyumcu tarafından şiir dinletili söyleşiler yapıldı. Dikili’nin sahil bandında buluşma süresince yapılan sokak tiyatroları Dikili Belediye Tiyatrosu, İzmir Yenikapı Tiyatrosu, Mimar Sinan Üniversitesi Pandomim Topluluğu tarafından gerçekleştirildi.

Atölyelere 200’e yakın oyuncu ve oyuncu adayı katıldı. Anas Abdul Al-Samad “vücut oyunculuğu” üstüne bir atölye yaptı. Buluşmada yaptığı “savaş altında tiyatro” başlıklı konuşması Birgün gazetesinde tam sayfa yer aldı.

5. Türkiye Tiyatro Buluşmasında ilk kez dağıtılan ödüller, açılış gecesinde sahipleriyle buluştu.

Onur Ödülü: Esmeray
Emek Ödülü: Erhan Gökgücü
Barış Ödülü: Iraklı sanatçı, Anas Abdul Al-Samad

Açılış Bildirisi

Ferhan Şensoy


Bu yıl Türkiye Tiyatrolar Buluşmasına turne dolayısıyla katılamadığım için çok üzgünüm. Buluşmayı gerçekleştiren Dikili’nin Türkiye’ye örnek olması gereken Belediye Başkanı, sevgili dostum, kavga arkadaşım Osman Özgüven’e ve Yenikapı Tiyatrosu’na Türk Tiyatrosu adına teşekkür ederim.

Günümüzde tiyatro dünyada da çaptan düşmüş, F tipi internet gemçliği için ‘demode’ olmuştur. Tiyatro neymiş, diye düşünen yeni kuşaklarla burun burunayız. Burun buruna bile değiliz, onların burnu bilgisayar ekranının içinde. Bu durumda tiyatro kendini yenilemeli, kabuğunu kırmalı, yeni izleyiciler edinecek biçimler bulmalıdır, belki İtalyan sahne dediğimiz biçimden uzaklaşıp yeni mekanlara zıplamalıdır. Öğrenciliğimde çalıştığım Majik Sirküs’te ustam Savary kumpanyada ‘tiyatro’ sözcüğünü yasaklamıştı.

-Biz tiyatro değiliz! Bir sirkiz!

70’li yılların başlarında ciddi bir kriz geçiren Fransız tiyatrosunda izleyicinin giderek azaldığı bir dönemde, tiyatro değiliz diyen Majik Sirküs Fransa’nın en az tiyatro izleyicisi olan kentlerinden biri olan Strasburg’da her gece 3000 kişi izleyiciyle açıyordu perdesini.

Yeni yaklaşımlar izleyiciyi tiyatroya sürükleyici olmalı. Yeni yaklaşımlar batı tiyatrosu taklidi avant-garde oyunlarsa, bunun tiyatromuza zararı vardır. Müslüman mahallesinde salyangoz ticareti çok riskli ve sakıncalı bir iştir. Alın salyangozlarınızı gidin Paris’te, Londra’da batı tiyatrosuyla aşık atın. Geleneksel tiyatromuzda dram, tragedya yoktur, orta oyunu bir eğlencedir. Eğer izleyici istiyorsanız bu ülkede onu güldürerek, eğlendirerek anlatacaksınız derdinizi. Üstelik mizah en mükemmel silahtır. Diyor ki Bertolt Brecht; “Bir tiyatro ki güldürmez, ben o tiyatroya güler geçerim!”.

Sevgili Osman Özgüven’in şahsında tüm Dikililer’e saygılarımı sunuyorum.

Açılış Bildirisi

Müjdat Gezen


Bence tiyatro sanatının mazisi Dynisos’la başlamıyor. İnsanın var olmasıyla başlıyor. İnsan doyma ve üreme içgüdülerinden hemen sonra sanatla tanıştı. Mağarasına kapı yaptı, mimariyle tanıştı. İçine resimler yaptı, resim sanatıyla tanıştı. Sesler çıkardı, müzikle tanıştı.

Avladıkları hayvanların postlarını giydi karşısındakileri güldürmeye çalışarak tiyatroyla tanıştı. Kısacası insanoğlu var olduğu gün sanatla tanıştı.

Tiyatronun diğer sanatlardan farkı; adını andığımız bütün sanatlar kendi bünyesinde barındırmasıdır. İnsan var olduğu sürece tiyatroda var olacak.

Tiyatronun keşfinin kaç milyonuncu yılını kutlarken açılışınızın başarılı olmasını yürekten diliyorum, tiyatroya oyuncu yazar yönetmen çalışan ve seyirci olarak emek veren herkese sevgi ve saygılarımı yolluyorum.

Açılış Bildirisi

Orçun Masatçı


Türkiye Tiyatro Buluşmalarını 5 yıldır İzmir’in ilçelerinde hayata geçiren Yenikapı Tiyatrosu, insanlar sanattan uzaklaşıyor o zaman biz onlara daha çok yaklaşmalıyız bakış açısı ile festivallere, köylere, kasabalara ve sokaklara gidiyor.

Rekabet kültürünün insanları derinden etkilediği ve ortamda, herkesin bir başkasını kendisine rakip gördüğü bir dünya oluşturmaya çalışan egemenler, bizi birbirimizden ayırıyor, sahte yaşam formları dikiyor.

Estetik algısıyla oynanan bilinçli oyunun tuğlaları yükselirken, bize düşen uzaktan bakmak değil elbette o tuğlaları parçalamaktır. Kültüründen, dilinden, özgünlüğünden arındırılmış sanat, muhalefet yapmak yerine var olanı yinelemek ve ona destek olmak üstünden kurgulanacaktır.

Türkiye Tiyatro Buluşmaları, yüzümüzü kaybetmemizi isteyen, mimiklerimizi birbirine benzetmeye çalışan kukla oynatıcılarına itirazdır. İplerin farkında olduğumuzun ve bu durumu yaşamaya devam etmeyeceğimizin göstergesidir. Bu ülkenin onurlu sanatçıları vardır ve birleşerek bu maskeli baloyu sona erdirecek güce sahibidirler.

Demokrasiye ve Barışa en ihtiyaç duyduğumuz zaman dilimlerinde Barışın ve demokrasinin festivalini yapan Osman Özgüven ve Dikili halkı bu kez de sanatın tartışması, yeniyi bulması ve itiraz etmesi için kapılarına sanat üretenlere açmıştır.

5. Türkiye Tiyatro Buluşması tüm gerçekçiliğiyle imkânsızı arayacaktır.

Düşlerimiz, egemenlerin tahayyül edemeyeceği büyüklükte ve kâbuslarından çok daha korkunçtur.