Warning: fread() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6030

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6033
2012 | 13. Türkiye Tiyatro Buluşması

6. Türkiye Tiyatro Buluşması


Temmuz 2012

Dikili

Tiyatro Buluşmaları her yıl üstüne ekleyerek büyümeye devam ediyordu. Buluşma komitesinin aldığı karar doğrultusunda son gün konser yapılacaktı. Buluşma boyunca düzenlenen atölyelere 200’ün üstünde katılımcı oldu. Son gün konserine, Yenikapı Tiyatrosu’nun “İsyan” oyununda müziklerini kullandığı Bandista ile “Fatsa Fikri” oyununun özgün müziklerini yapan Düşbaz çağrıldı.

Onur, Emek, Barış ödüllerinin yanı sıra 6. Türkiye Tiyatro Buluşması yapılmadan önceki yıl biber gazı saldırıları ile hayatını kaybeden Metin Lokumcu adına Demokrasi, Çayan Birben adına Umut ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

6 gün süren buluşma boyunca usta isimler tarafından ‘Çocuklara Drama Atölyesi’, ‘Queer Tango Atölyesi’, ‘Kamera Önü Oyunculuğu Atölyesi’, Doğaçlama Atölyesi, Oyunculuk Atölyesi, ‘Biomekanik Atölyesi’, ‘Reji Atölyesi’, ‘Geleneksel Türk Tiyatrosu’, ‘Vücut Oyunculuğu’, ‘Öğretmenlere Yaratıcı Drama Atölyesi’ yapıldı. ‘Nasıl Bir Oyunculuk Eğitimi’, ‘Eleştiri’, ‘İktidar-Tiyatro İlişkisi’, ‘Sanatta Toplumculuk’, ‘Yurt Dışında Tiyatro’, ‘Toplum ve Tiyatro’, ‘Medya Tiyatro İlişkisi’ konulu söyleşiler yapıldı. Dikili’nin her köşesinde sokak oyunları, meydanda her akşam 2 oyun oynandı.

Buluşma Ferhan Şensoy, Orhan Aydın, Anas Abdul Al-Samad, Mahşeri Cümbüş’ten Yiğit Arı ile Ayhan Taş, Vasıf Öngören’in kızı, İstanbul Şehir Tiyatrosunda yönetmenlik ve oyunculuk yapan Aslı öngören, Rejisör Erhan Gökgücü, İŞTİSAN başkanı Ragıp Yavuz, eleştirmen Üstün Akmen ile Ömer Şahinbaş, Ünlü yönetmen Çağan Irmak, ‘Yalan Dünya’ adlı dizinin oyuncuları Hakan Meriçliler ile Gupse Özay gibi bir çok sinema ve tiyatro emekçisini bir araya getirdi.

Ünlü yönetmen Çağan Irmak’a Onur Ödülü, Zafer Gecegörür’e Emek Ödülü, taraftar grubu Çarşı ve Halkın Takımı dergisine Barış ödülü, Tülin Sağlam ASSİTEJ’e Çayan Birben Umut Ödülü, Mitos Boyut Yayınevi sahibi Yılmaz Öğüt’e Metin Lokumcu Demokrasi ödülü verildi.

6. Türkiye Tiyatro Buluşması ödüllerine bu yıl eklenen Çayan Birben Umut Ödülünü vermeye gelen Birben ailesi, ödülü dönemin ASSİTEJ başkanı Tülin Sağlam’a verirken duygulu anlar yaşandı. Ödül töreninin yapıldığı açılış akşamını izlemeye gelen binlerce insan Birben ailesini dakikalarca ayakta alkışlayarak destek verdi.

Onur Ödülü: Çağan Irmak
Emek Ödülü: Zafer Gecegörür
Barış Ödülü: Çarşı ve Halkın Takımı
Çayan Birben Umut Ödülü: Tülin Sağlam
Metin Lokumcu Demokrasi Ödülü: Yılmaz Öğüt