Warning: fread() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6030

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6033
2013 | 13. Türkiye Tiyatro Buluşması

7. Türkiye Tiyatro Buluşması


Ağustos 2013

Dikili

7. Türkiye Tiyatro Buluşması, Haziran ayaklanmasının etkisiyle oldukça coşkulu geçti. Tiyatro atölyelerinin yanı sıra, resim, fotoğraf, kil işleri gibi atölyeler de eklenen buluşma alanını daha da genişletmiş oldu. 400’e yakın insan çadırlarda konakladı. Etkinlikleri 15.000’e yakın insan takip etti.

CHP milletvekili Mustafa Moroğlu, Anti-Kapitalist müslümanlardan İhsan Eliaçık, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Taksim Dayanışması’nda Ongun Yücel, Antropolog Sibel Özbudun, Yazar Temel Demirer gibi bir çok aydın-sanatçı buluşmaya farklı bir tartışma kültürü de getirmiş oldu. Genç Kuşak temsilcileri söyleşilerde yerini alırken konuşulmamış hiç bir şey kalmadı cümlesi en doğru ifade olacaktır.

Dikili Belediye Tiyatrosu oyuncularından Mehmet Mutlu Kandemir bir rahatsızlık nedeniyle buluşma öncesindeki zaman diliminde hayatını kaybetmişti. 7. Türkiye Tiyatro Buluşması katılımcıları onun adına bir koruluk yaptı.

Yücel Erten, Levent Öktem, Çiğdem Erken, Orhan Alkaya, Nimet Erdem, Yiğit Arı, Ayhan Taş, Ragıp Yavuz, Faysal Tekoğlu, Zeynep Altıok, Vecdi Sayar, Üstün Akmen, Tuncer Cücenoğlu gibi bir çok sanatçıyı bir araya getirdi.  Buluşmadaki onlarca farklı atölye katılımcılara başka dünyaların pencerelerini açıyordu.

Uğur Akipek yazısında pencerelerden şöyle bahsedecekti;

“Bütün bu yazıyı bana yazdıran, tanık olduğum, muhteşem bir gösteriden bahsetmek istiyorum. Çok az kişi tanık oldu bu gösteriye. Tango atölyesi molası sırasında Faysal Tekoğlu ve Evren Jülide Koç’un tangonun yağmuru altında ıslanmalarını izledik. İçimizden tango geçti… Dans edenler iki yüklü yağmur bulutu gibi bir araya geldiler önce.

Hüzünlüydüler, hüzünlüydü Faysal, hüzünlüydü Evren. Sonra hüzün yağdı üstümüze, sonra aşk yağdıüstümüze, sonra mavi yağdı üstümüze… Peki ama ben Faysal Tekoğlu’nun yüzündeki o ifadeyi nasıl anlatacağım şimdi? O binlerce yılın acısını, yüzlerce defa düştükten sonra tekrar kalkıp direnen yüzü. “

Metin Altıok’un yazdığı, “Duygusuz Yenilgi” ilk kez sahne alıyordu. Grup Gündoğarken ve Çiğdem Erken’in canlı performansına tanık olduğumuz oyundan önce, Zeynep Altıok ve Orhan Alkaya, Metin Altıok hakkında söyleşti.

Onur Ödülü: Yücel Erten
Emek Ödülü: Mesut Kara
Barış Ödülü: Pınar Selek
Çayan Birben Umut Ödülü: Taksim Dayanışması ve Gezi Tutsakları