Warning: fread() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6030

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6033
2015 | 13. Türkiye Tiyatro Buluşması

9. Türkiye Tiyatro Buluşması


Ağustos 2015

Bergama

9. Türkiye Tiyatro Buluşması kötü bir duygu ikliminde başladı. Geçtiğimiz yıl buluşmamıza katılan bir çok arkadaşımızı Suruç’taki katliamda kaybetmiştik. Festival öncesinde yapılan pek çok tartışma oldu. Biz arkadaşlarımızın gülüşlerini devam ettirme kararı alarak onların öykülerinin devam ettiğini göstermek için buluşmanın planlandığı gibi yapılmasını istedik.

Türkiye’nin bir çok yerinden tiyatro severler, tiyatro üreticileri Bergama’nın tarihi ve doğa güzelliği ile buluştu. Bir çok değerli ustanın atölyesi hayata geçerken, yaralarımızı birbirimize tutunarak sarmaya çalıştık.

Tiyatro camiasında da pek çok tartışma vardı öncesinde. Dağılan bir birliğin geçtiğimiz buluşmaları sahiplenmeye kalkması en hafifinden aramızdan ayrılan arkadaşlarımızın emeğine hakaret olacağından, kısa bir yazı ile uyararak, sayı belirttikleri buluşmalardaki blgeleri istedik. Türkiye Tiyatrolar Birliği, Yenikapı Tiyatrosu’nun düzenlediği ilk Türkiye Tiyatro Buluşmasından sonra Ankara’da yapılan bir kurultayın sonucunda kurulmuştu. Yenikapı Tiyatrosu’nun önerdiği ve aktif çalışanı olduğu birlik daha sonra bize göre sürecini tamamladığını düşündüğümüzden Türiye Tiyatro Platformu’na evrimleşmişti ve biz enerjimizi buraya ayırmaya çalıştık. Türkiye Barolar Birliği ile düzenlenen hukuk-Sanat buluşması önemli bir çıkıştı platform için.

Hülasa; bir çok tartışmanın olduğu bu dönemde konuşulamayacak hiç bir şey yok diye düşünerek, aynı fikirde ve ayrı fikirde olan bir çok dostu tartışma platformu oluştumak için buluşma zeminine çağırdık.

Buluşma’dan oldukça önemli fikirler çıkarken, katılımcıların ustalarla buluşması, atölyeler ve söyleşiler Türkiye tiyatrosunun gelişimine bir basamak daha oldu. Bergama halkı ve Bergama Belediyesi çalışanlarının, başkan Mehmet Gönenç ev sahipliğinde unutulmaz bir duygu ikiliminden biraz burukta olsa mutlulukla ayrılmıştık.

Kemal Kocatürk ve Ferhan Şensoy oyunlarını sahnelerken, atölyelere katılan gençler son gün sahneye çıktı. Erhan Gökgücü, Orhan Alkaya, Kemal Oruç, Haluk ışık, Yüksel Aymaz, Orhan Aydın, Özgür Başkaya, Tuğçe Tuna gibi bir çok usta atölyelerde genç üreticilerle buluştu. Polonya’dan gelen ekip Grotowski üstüne bir atölye gerçekleştirdi.