Warning: fread() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6030

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/turkiy32/public_html/wp-includes/functions.php on line 6033
2016 | 13. Türkiye Tiyatro Buluşması

10. Türkiye Tiyatro Buluşması


Ağustos 2016

Seferihisar

10 yılın emeği olacaktı biraz da bu yıl ki buluşma bu yüzden özellikle Orhan Alkaya’nın yönetiminde ve yoğun emeğinde inanılmaz bir katılımla çok güzel bir buluşma gerçekleşti Seferihisarda. Tunç Soyer 3. Kez ev sahipliği yaptığı buluşmada, bir sonraki senenin müjdesini veriyor ve daha iyisi için şimdiden kolları sıvamalıyız diyordu.

Tarihte oyuncular birliğinin kuruldğu Teos’ta, Buluşma yeni evini temellendirmiş ve bundan sonrakiler için sağlam bir başlangıç yapmış oluyordu yeniden.

10. Türkiye Tiyatro Buluşmasında pek çok ilk gerçekleşti. Butafor atölyesinden, söyleşilere geliştirici bir çok etkinlik hayat buldu. İzmir Büyükşehir belediyesi, Seferihisar Belediyesi’nin çok değerli desteğine, Konak Belediyesinin sene boyunca yaptıkları da eklenince, tiyatro üreticileri, severleri ve yerel yönetimler önemli bir başarıya birlikte imza atmış oldu.

Türkiye Tiyatro buluşmaları paranın hiç bir şekilde kendine yer bulmadığı bir festival olarak başlangıcını oluşturduğu emsalleri arasından bir kez daha sıyrılıyordu. Başka bir dünyanın mümkün olduğunu söyleyenler sanat alanında bunun küçük pratiklerini sunuyor ve bu pratiklerden ülke tarihine not düşecek birlikler çıkarıyorlardı.

15 temmuz’dan sonra yakın tarihlerdeki bir çok festival iptal edilirken, 10. Türkiye Tiyatro Buluşması “demokrasi için sanat” diyerek bir kez daha seyircisiyle el ele perdelerini hayata aralıyordu. Daha yapacak çok şey var. Ne demişti nazım usta;

“Ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz Ya dünyamıza inecek ölüm”

Konak Belediye başkanı Sema Pekdaş’ın sanata destek veren yerel yönetim olarak ödül aldığı açılış gecesinde Nimet Erdem Emek ödülünü alıyordu. Gizem Yerik Umut ödülünü aldığı sırada uzun süre alkışlandı. Onur ödülü ise İstanbul Şehir Tiyatrosundan uzaklaştırılan Ragıp Yavuz’un oldu.

Onur Ödülü:  Ragıp Yavuz
Emek Ödülü: Nimet Erdem
Barış Ödülü:
Çayan Birben Umut Ödülü:
Metin Lokumcu Demokrasi Ödülü:
Sanata Destek Veren Yerel Yönetim Ödülü: Sema Pekdaş